Reviews in Polish

pióro

Dr hab. Krzysztof Maślanka, prof. PAN, mathematician, astronomer and essayist (Institute for the History of Science PAS), printed in “Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki” (Analecta. Studies and Materials for the History of Science), 2014, nr 2, s. 235-241. Extended version

Dr hab. Krzysztof Maślanka, prof. PANCzasoprzestrzenne podróże z filozofią w tle [recenzja wersji amerykańskiej, a review of the American version], “Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki” (Analecta. Studies and Materials for the History of Science), 2016, nr 2, s. 243-246.

Ks. prof. dr hab. Roman Darowski SJ, philosopher: “Warto zainteresować książką MNiSW [Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – M.D.], które zamierza wprowadzić nauczanie filozofii do 1000 szkół średnich.”

Prof. dr hab. Jan Piskurewicz, historian of science and education (The Cardinal Wyszyński University in Warsaw): “Przeczytalem z przyjemnością Pana książkę. Myślę, że po pewnych skrótach można z niej zrobić dobrą sztukę teatralną.”

Prof. dr hab. Zofia Tarajło-Lipowska, bohemist and writer: “Jeden z możliwych światów” Marcina Doleckiego może stać się również Twoim światem, jeśli tę książkę przeczytasz. Prosta historia chłopca i dziewczyny, ulokowana w fikcyjnych czasach i fikcyjnym państwie (jakże jednak kojarzących się z naszą współczesnością) wciąga, uczy i zmusza do myślenia. Książka jest w dużej mierze filozoficznym dyskursem podanym tak, jak się dzisiaj tego przemyśleń nie podaje (niestety!) wbudowanym w historię trochę science-fiction (wehikuł czasu), ale przy akceptacji tego założenia – historię prawdopodobną. Otoczka polityczna, która w epilogu urasta do przypowieści o władzy, czyni ją jeszcze bogatszą. Polecam wszystkim ludziom myślącym, którym trudno zaimponować tanimi motywami i efektami.”

Dr Beatrycze Nowicka, biochemist.

Dr Konrad T. Lewandowski, philosopher and writer:

“W czasach kiedy wszyscy szukają w książkach tylko rozrywki, warto przypomnieć sobie jak wygląda typowa powieść filozoficzna. Marcin Dolecki w “Jednym z możliwych światów” zabiera nas w podróż do świata myśli, na poły zapomnianego, a przecież wciąż mającego wpływ na nasze codzienne życie. To dobry przewodnik na pierwszy etap podróży za zasłonę medialnej gry pozorów i pijarowego matrixa.”

Łukasz Henel, philosopher and writer

Anna Sikorska, philosopher and Polish philologist

Krystian Karcz, philosopher

Ewa Skalec, translator of English literature

Katarzyna Mastalerczyk, lawyer

Jarek Nelkowski

Joanna Roś and Alicja Knapik (Bookeriada)

My book is recommended by the portal Etyka w Szkole (Ethics in School)

Sztukater

Fantasy Bestiarium

Koczowniczka o książkach, this review is available also on biblioNETka.pl

Wioleta Sadowska

 Anna Dral

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s